Jyz4006 High Precision Bench Drilling Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 13 Months |
| Warranty: | 13 Months |
Gold Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
Chizhou, Anhui, China
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JYZ4006
- Hole Diameter
- <50mm
- Automatic Grade
- Manual
- Precision
- High Precision
- Certification
- GS, CE, RoHS, ISO 9001
- Condition
- New
- Drilling Dia
- 6mm
- Spindlle Travel
- 50mm
- Spindle Speed
- 1500-3000rpm 6000-12000rpm
- Base Worktable Size
- 250X250mm
- Transport Package
- Wood CTN
- Specification
- 58.4x31.2x57.1cm
- Trademark
- JYME
- Origin
- China
- Production Capacity
- 5000
Product Description

Parameters:
| Max. Drilling capacity | 6mm |
| Dia. of column | 50mm |
| Max. Spindle travel | 60mm |
| Morse taper of spindle nose | B10 |
| Spindle speeds | 1500-3000rpm,6000-12000rpm |
| Size of worktable | - |
| Size of base worktable | 250x250mm |
| Distance from spindle axis to column surface | 145mm |
| Distance from spindle nose to worktable | - |
| Distance from spindle nose to base surface | 120-210mm |
| Motor | 0.37kw |
| N.W./G.W. | 45/60kg |
| Packing size | 58.4x31.2x57.1cm |



Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- METAL DRILLING MACHINE
- Bench Type Drilling
- Jyz4006 High Precision Bench Drilling Machine
Related Categories
Hot Searches
More