| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 13 Months |
| Warranty: | 13 Months |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Z4050 Features:
| Model | Z4050(S) |
| Max. Drilling capacity | 50/45mm |
| Diameter of column | 140mm |
| Max spindle travel | 150mm |
| Morse taper of spindle nose | MT4 |
| Spindle speed | 70-150-260-370-825-1430 rpm (45-100-170-245-550-950rpm) |
| Size of base worktable | 400x415mm |
| Distance from spindle axis to column surface | 315mm |
| Distance from spindle nose to base surface | 135-685mm |
| Motor | 2.2kw(2.2/1.5kw) |
| G.W/N.W | 470/405kg |
| Ship measurement | 90x72.6x141.3cm |


